نکته های ناب درمورد تغذیه سالم در کلام علما و عرفای عصرما

راستی چقدر به فکرغذای خودمون هستیم، اگه از ما بپرسند که چقدر به دستورات ائمه خودتون پیرامون تغذیه سالم و آداب اون عمل کردیم چی جواب میدیم؟

تا حالا چشممون مگه به کُتبی مانند: طب الأئمه(ع) ، طب الصادق(ع) ، طب الرضا(ع) و... نخورده یا خریداری نکردیم؟

آیا فقط خوندیم یا یه مقدار عمل هم کردیم تا تأثیرشون رو ببینیم، نمی دونم برای شما چطور بوده خوندن این توصیه ها ولی برام خیلی جذاب بود اما در عملش چندان موفق نبودم.

مخاطبین و همراهان انصارالمهدی(عج) به امید اینکه این متون حداقل چراغی برای ما باشه تا بتونیم به توصیه ائمه و ریزه خوران سفره اون بزرگواران یعنی علما و عرفامون عامل باشیم.

حضرت ایت الله بهجت:

1- امروزه مردم غذای لذیذ می خواهند نه غذای مفید، اصولاً غذاهای سرخ کرده ضرر دارند ولی چون به ذائقه انسان خوش می آیند لذا همه خواهان آن هستند و توجه به ضرر آن ندارند.

2- طبیبی به شهری وارد شد و دید هیچ کس برای طبابت نزد او نمی آید. تفحص کرد و دید یکی از اهالی آن شهر به دیگری می گوید: جدم سیر نشده دست از غذا بر می داشت و دیگری به اولی می گفت: پدرم گرسنه نشده غذا نمی خورد. طبیب از اینجا علت تندرستی آنها را فهمید.

3- خوردن غذای شبه ناک و نیز خوردن غذای کسی که از حرام پرهیز ندارد، هرچند جایز است ولی انسان را مریض و از عبادات محروم می کند و یا سلب توفیق می شود.

3- مرحوم مجلسی در یکی از مؤلفاتش نوشته است اگر انسان به طب مأثور از ائمه اطهار عمل کند به بیماری مبتلا نمی شود زیرا آنها عالم به خواص مأکولات و سبزی ها و چیزهای دیگر هستند. بنده هم فی الجمله دیده ام شخصی به طب مأثور عمل می کرد و حدود هشتاد سال داشت و مریض نشده بود. زمانی که ما در نجف بودیم وبا شیوع داشت ایشان به عیادت بیماران می رفت و با این حال به بیماری مبتلا نشد و فقط در اواخر عمر مرضش این بود که به نماز جماعت نمی آمد و به استراحت می پرداخت. البته برای کارهای دیگر بیرون می آمد و نمی دانم که آیا در وقت وفات مریض شد یا خیر.

4- امتحان شده و مجرب است در وقت افطار نان و چای برای روزه دار از طیّباتی که دیگران می خورند بیشتر لذت دارد.

حاج میرزا اسماعیل دولابی

هرگاه با یاد خدا سر سفره نشستید غذای شما نور می شود، نور که سنگینی ندارد.

آیت الله سیبویه

مردم این چند کار را انجام دهند هم از برکات مادی و معنوی آن استفاده خواند کرد:

1- قبل و بعد از غذا دست های خود را بشویند.

2- اول غذا بسم الله الرحمن الرحیم بگویند.

3- قبل و بعد از غذا نمک بخورند.

4- غذا را با دست میل کنند.

5- به خوردن میوه اهمیت دهند.

آیت الله شیخ تقی انصاری همدانی

اگر مردم اسرار این چند چیز را می دانستند بساط اطبای جدید و داروهای شیمیایی از بلاد مسلمین رخت بر می بست کما اینکه سابقاً هم چنین بوده است

1- حجامت

2- سرکه و سکنجبین

3- نمک

4- خرما

آیت الله علامه حسن زاده آملی

دانستن عقیده بوعلی (خوابیدن با شکم پر باعث ضعف بصر است) باعث شد تا در شب حتی الإمکان امساک کنم. از قضا شبی که تا پاسی هم از شب گذشته بود مقداری غذا خوردم اما از بیم ضعف بینایی تا 12شب خود را وادار کردم که نخوابم و برای هضم غذا صبر کردم و قدم زدم. بعد رویایی شیرین به من دست داد که به حضور حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) مشرّف شدم امام به من فرمودند: ((که ما ضامن چشم توایم)) برایم یقین حاصل شد که ضامن معتبری تا آخرعمر بینا خواهم بود.

آیت الله محمدتقی بهلول

(راز سلامتی خویش را در سه چیز می دانستند) :

1- تغذیه خود که همان ماست بود

2- پیاده روی

3- روزه گرفتن

***********************

منابع:

ا- درمحضر بهجت دفتر اول و دوم

2- طوبای محبت(دولابی)

3- توصیه های پزشکی عارفان

 

 

 

/ 1 نظر / 13 بازدید
.

سلام زیبا بود ومفید یاحق