بیانات امام خامنه ای ( مدظلعه العالی ) در خصوص شخصیت حضرت زینب (س)

شخصیت زینب کبرى منحصر در بُعد غمگسارى و پرستارىِ آن بزرگوار نیست . زینب کبرى (سلام‌اللَّه‌علیها) یک نمونه‌ى کامل از زن مسلمان است؛ یعنى الگویى که اسلام براى تربیت زنان، آن را در مقابل چشم مردم دنیا قرار داده است.

زینب کبرى داراى شخصیت چند بُعدى است؛ دانا و خبیر و داراى معرفت والا و یک انسان برجسته است که هر کس با آن بزرگوار مواجه مى‌شود، در مقابل عظمتِ دانایى و روحى و معرفت او احساس خضوع مى‌کند. شاید مهمترین بُعدى که شخصیت زن اسلامى مى‌تواند آن را در مقابل چشم همه قرار دهد - تأثیرى که از اسلام پذیرفته - این بُعد است. شخصیت زن اسلامى به برکت ایمان و دل سپردن به رحمت و عظمت الهى، آن‌چنان سعه و عظمتى پیدا مى‌کند که حوادث بزرگ در مقابل او، حقیر و ناچیز مى‌شود. در زندگى زینب کبرى، این بُعد از همه بارزتر و برجسته‌تر است.

حادثه‌ای مثل روز عاشورا نمى‌تواند زینب کبرى را خرد کند. شکوه و حشمت ظاهرى دستگاه ستمگر جبارى مثل یزید و عبیداللَّه‌بن‌زیاد نمى‌تواند زینب کبرى را تحقیر کند. زینب کبرى در مدینه - که محل استقرار شخصیت باعظمت اوست - و در کربلا - که کانون محنتهاى اوست - و در کاخ جبارانى مثل یزید و عبیداللَّه‌بن‌زیاد، همان عظمت و شکوه معنوى را با خود حفظ مى‌کند و شخصیت‌هاى دیگر در مقابل او تحقیر مى‌شوند. یزید و عبیداللَّه‌بن‌زیاد - این مغروران ستمگر زمان خود - در مقابل این زنِ اسیر و دست‌بسته، تحقیر مى‌شوند.

زینب کبرى شور عاطفه‌ى زنانه را همراه کرده است با عظمت و استقرار و متانت قلب یک انسان مؤمن، و زبان صریح و روشن یک مجاهد فى‌سبیل‌اللَّه، و زلال معرفتى که از زبان و دل او بیرون مى‌تراود و شنوندگان و حاضران را مبهوت مى‌کند. عظمت زنانه‌اش، بزرگان دروغین ظاهرى را در مقابل او حقیر و کوچک مى‌کند. عظمت زنانه ، یعنى این؛ یعنى مخلوطى از شور و عاطفه‌ى انسانى، که در هیچ مردى نمى‌توان این عاطفه‌ى شورانگیز را سراغ داد؛ همراه با متانت شخصیت و استوارى روح که همه‌ى حوادث بزرگ و خطیر را در خود هضم مى‌کند و روى آتش‌هاى گداخته، شجاعانه قدم مى‌گذارد و عبور مى‌کند؛ در عین حال، درس مى‌دهد و مردم را آگاهى مى‌بخشد؛ در عین حال، امام زمان خود - یعنى امام سجاد - را مانند یک مادر مهربان آرامش و تسلا مى‌بخشد؛ در عین حال، با کودکان برادر و بچه‌هاى پدر از دست داده‌ى آن حادثه‌ى عظیم، در میان آن طوفان شدید، مثل سد مستحکمى براى آنها امنیت و آرامش و تسلا ایجاد مى‌کند.

بنابراین زینب کبرى (سلام‌اللَّه‌علیها) یک شخصیت همه‌جانبه بود. اسلام زن را به این طرف سوق مى‌دهد.

زینب کبرى براى زنان ما در طول تاریخ یک الگوست؛ عقل و متانت، قدرت و شجاعت، شور و احساس عاطفى، صراحت زبان، متانت دل، استوارى روح؛ در عین‌حال، مادرانه، خواهرانه، با همه‌ى انسانها برخورد کردن، در محیط خانه شمع محبت را روشن نگه داشتن، همسر و فرزندان را بر سر سفره‌ى محبت و عاطفه‌ى خود دور هم جمع کردن؛ اینها خصوصیات زن مسلمان است.

برگرفته از بیانات امام خامنه ای (مدظلعه العالی) در سالروز ولادت حضرت زینب (سلام‌ اللَّه‌ علیها)

/ 0 نظر / 32 بازدید