عزاداری برای امام حسین (علیه السلام)

یکی از جلوه های بزرگ واقعه عاشورا، پاسداشت آن از سوی پیام رسان و قهرمان سترگ واقعه عاشورا؛ یعنی حضرت زینب علیه السلام است. امروزبزرگداشت و برپایی مراسم عزاداری سرور و سالارشهیدان کربلا و یاران باوفایش یکی از بزرگترین ورایج ترین مراسم دینی و مذهبی شیعیان به شمار می آید.

ابتدا نگاهی کوتاه داریم به کلام معصومین علیهم السلام درباره عزاداری امام حسین علیه السلام و یارانش.

گزید های از احادیث معصومین درباره عزاداری

1. اثر اشک برای حسین علیه السلام :

امام رضا علیه السلام فرمود: «گریه کنندکان باید بر کسی همچون حسین علیه السلام گریه کنند؛ زیرا گریستن برای او،گناهان بزرگ را فرو میریزد

2 . خندان در قیامت :

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «فاطمه جان!روز قیامت، هر چشمی گریان است، مگر چشمی که در مصیبت و عزای حسین علیه السلام گریسته باشد که آن چشم، در قیامت خندان است و به نعمتهای بهشتی مژده داده میشود

3 . پاداش :

حسین بن علی علیه السلام فرمود:« چشمان هر کس که درمصیبتهای ما قطر های اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جای میدهد

4 . چشمان اشک بار:

امام سجاد علیه السلام فرمود: «من هرگز شهادت فرزندان فاطمه علیهاالسلام را به یاد نیاوردم مگر آنکه به خاطرآن، چشمانم اشک بار گشت

 5 . بیست سال اشک:

امام صادق علیه السلام فرمود: «امام زین العابدین علیه السلام بیست سال به یاد عاشورا گریست و هرگز پیش روی او طعامی نمی گذاشتند، مگر اینکه گریه میکرد

6. اندوه و سرور :

امام رضا علیه السلام فرمود: «هر کس که عاشورا، روز مصیبت و اندوه وگریه اش باشد، خداوند، روز قیامت را برای او روز شادی و سرور قرار می دهد

 7. نالیدن :

امام صادق علیه السلام فرمود: هر نالیدن و گریه ای مکروه است، مگر ناله و گریه بر حسین علیه السلام

8. مزد اشک:

امام صادق علیه السلام فرمود: «هر چیزی پاداش و مزدی دارد، مگر اشکی که برای ما ریخته شود که چیزی با آن برابری نمیکند و مزد بی اندازه دارد

 9. عزاداران آسمانی :

امام صادق علیه السلام فرمود: «چهار هزار فرشته نزد قبر سیدالشهداء علیه السلام، ژولیده وغبارآلود، تا روز قیامت بر آن حضرت می گریند

10. برخورداری از کوثر:

امام صادق علیه السلام فرمود:«هیچ چشمی نیست که برای ما بگرید، مگر اینکه از نعمت نگاه به «کوثر » برخوردار میشود و از آن سیرابش می کنند.

 11 . چهل روز اشک :

امام صادق علیه السلام فرمود: «ای زراره! آسمان چهل روز در سوگ حسین بن علی علیه السلام گریه کرد.

12. شعر برای حسین علیه السلام :

امام صادق علیه السلام به جعفر بن عفان فرمود: «هیچ کس نیست که درباره حسین علیه السلام شعری بسراید و بگرید و با آن بگریاند مگر آنکه خداوند، بهشت را بر او واجب میکند و او را می آمرزد.

13. مرثیه سرایان :

امام صادق علیه السلام فرمود: «خدا را سپاس که در میان مردم، کسانی را قرار داد که به سوی ما می آیند و بر ما واردمی شوند و ما را مدح و مرثیه می گویند .»

سیره ائمه اطهار درباره عزاداری

ائمه اطهار علیهمالسلام، شاعرانی را که در مرثیه امام حسین علیه السلام شعر می سرودند، تشویق می کردند و سرودن شعر در مصیبت امام حسین علیه السلام را ثواب می شمردند. ایشان به کسانی که مرثیه می گفتند و شعر می سرودند، صله های فراوان می دادند و از آنان تمجید می کردند و به ایشان احترام می گذاشتند. امام صادق علی هالسلام نیز به ابوهارون مکفوف که در حضور آن حضرت، اشعاری در مرثیه امام حسین علیه السلام سروده بود، فرمود: ای اباهارون!

هر کس در مرثیه حسین علیه السلام شعری بخواند وخود بگرید و 10تن را بگریاند، بهشت برای او نوشته میشود و هر کس در مرثیه حسین علیه السلام شعری بخواند و خود بگرید و یک نفر را بگریاند؛ بهشت برای آن دو نفر نوشته میشود و هر کس نزد او ازحسین یادی شود و از چشمانش به اندازه بال مگس اشک بیرون آید، پاداش او بر خداوند عزوجل است وخداوند برای او جز به بهشت راضی نمیشود.

امام کاظم و امام رضا علیهماالسلام ابوعلی دعبل خزاعی، شاعر توانا و علاقه مندبه خاندان عصمت و طهارت علیهمالسلام در دوران امامت امام رضا علیه السلام می زیست. وی در سال 198 هجری قمری، در مرو به دیدار حضرت رسید و با استقبال ایشان روبه رو شد. او میگوید: «در شهر مرو، مولایم علی بن موسی علیه السلام را دیدم که باحالتی محزون میان یاران خود نشسته بود. با دیدن من خوشحال شد و فرمود: «خوشا به سعادتت ای دعبل که ما را با دست و زبانت یاری میکنی! » سپس مرا احترام کرد، نزد خود نشانید و فرمود: «دوست دارم برای من، شعری بخوانی. این روز، روز حزن واندوه ماست و روز شادی دشمنانمان. 

من نیز شعری را که تازه سروده بودم، خواندم و حضرت و خانواده و یاران ایشان به شدت گریستند .

سیر تاریخی عزاداری برای امام حسین علیه السلام عزاداری سالار شهیدان در طول تاریخ، صور تهای مختلفی داشته و دست خوش تغییرهای زیادی شده است. در این بخش، نگاهی کوتاه داریم به سیر تاریخی عزاداری بر امام حسین (ع) و یارانش.

سابقه عزاداری برای شهیدان در اسلام سابقه دیرینه دارد.

پیامبراعظم صلی الله علیه و آله در شهادت حمزه بسیار گریست و از گروهی که برای حمزه سیدالشهداء لباس عزا پوشیده و عزاداری کرده بودند، سپاس گزاری کرد.

اولین عزاداری برای سید الشهدا حسین بن علی علیه السلام

نخستین کسانی که مراسم سوگواری و عزاداری را برای حضرت حسین علیه السلام برپا کردند، بانوان خاندان عترت بودند که پس از واقعه کربلا به اسارت درآمدند. آنان از همان صحرای کربلا، نوحه سرایی خود را آغاز کردند.

 عزاداری در کوفه، شام و مدینه

پس از واقعه عاشورا، کاروان اسیران در کوفه و شام به عزاداری پرداختند و مردم را به گریه درآوردند. مردم شام نیز پس از خطبه آتشین امام سجاد علیه السلام تحت تاثیر قرار گرفتتند و به عزاداری پرداختند. درمدینه نیز برای نخستین بار، ام سلمه، همسر گرامی پیامبراعظم صلی الله علیه و آله، مراسم عزاداری امام حسین علیه السلام را برپا کرد.

/ 1 نظر / 13 بازدید
yasin

سلام مطالب فوق الاده قشنگ بود.منم چندتا ازعکسهای عاشوراییان امام حسین که برای هیت محلمونه صددرصد لازمت میشه؟خوددانی