چگونگی وفات فاطمه معصومه علیها السلام

در سال 201 ه . ق، یک سال پس از سفر تبعید گونه امام رضاعلیه السلام به شهر «مرو» ، کریمه اهل بیت، حضرت معصومه علیها السلام همراه عده ای از برادران خود برای دیدار و تجدید عهد با امام زمان خویش بسوی دیار غربت راهی شدند .

وقتی به شهر «ساوه » رسیدند عده ای از مخالفان اهل بیت علیهم السلام با ماموران حکومتی همراه شدند و آنان را مورد هجوم قرار دادند . در این هجوم کینه توزانه عده ای از همراهان حضرت معصومه علیها السلام به شهادت رسیدند .

در شهر ساوه بود که حضرت بیمار شدند، فرمودند: مرا به قم ببرید، چرا که از پدرم شنیدم «شهر قم مرکز شیعیان ماست » . آن گاه حضرت را به طرف قم حرکت دادند . مردم قم که از این خبر مسرت بخش بسیار خرسند شده بودند، به استقبال حضرت آمدند . در حالی که «موسی بن خزرج » بزرگ خاندان «اشعری » زمام شتر آن مکرمه را می کشید، در میان شور و احساسات مردم وارد آن شهر شدند و در منزل موسی بن خزرج که امروزه به محله میدان میر - جنب 45 متری عمار یاسر - معروف است، اجلال نزول نمودند (1) .

آن بانوی بزرگ هفده روز در شهر ولایت و امامت به سر برد و آخرین روزهای زندگی خود را به عبادت، مناجات و راز و نیاز پرداخت و سرانجام از دنیا رفت .

راز پرواز

در باره بیماری و مرگ زود رس آن بزرگوار گفته شده است که زنی در شهر ساوه ایشان را مسموم نموده است . (2) این مطلب با توجه به درگیری دشمنان و کینه توزان در هنگام ورود به شهر ساوه، بعید نیست .

مراسم تشییع

پس از وفات آن حضرت و اجرای مراسم غسل و کفن، ایشان را به سوی قبرستان «بابلان » تشییع کردند . هنگام دفن پیکر پاک و مطهر آن حضرت، دو سوار توجه همه را به خود جلب کردند . آن دو سوار به طرف جمعیت آمدند و بر بدن مبارک حضرت نماز گزاردند و آن را دفن نمودند . یکی از بزرگان می فرمود: هیچ بعید نیست که این دو بزرگوار، امامان معصومی باشند که برای این امر مهم به قم آمدند (3) .

پس از پایان مراسم دفن، موسی بن خزرج سایبانی از حصیر و بوریا بر قبر شریف آن بزرگوار برافراشت . این سایبان برقرار بود تا زمانی که حضرت زینب دختر امام جوادعلیه السلام وارد قم شد و قبه ای آجری بر آن بنا کرد (4) .

شفیعه روز جزا

ای گل نورسته باغ ولا

پنجره وا شده رو به خدا

آینه عصمت و جود و کرم

محرم هر لحظه بیت الحرم

شعر عفاف را تو شاه بیتی

فاطمه دوم اهل بیتی

سفره اطعام کرامت تویی

شفیعه روز قیامت تویی

بوی بهشتی که به همراه تست

تا به ابد بدرقه راه تست

مجتهدین خادم این خانه اند

به گرد شمع تو چو پروانه اند

در گرانمایه برای شیعه

پشت و پناه علمای شیعه

هر طلبه خادم درگاه تست

همچو گدایی به سر راه تست

گرچه خدا خواست به حکم قضا

تا که نبینی گل روی رضا

لیک دلت بوی رضا می دهد

بر دل هر خسته صفا می دهد

گاه کن از این دل دیوانه یاد

عمه دلسوز امام جواد

کن دلم آزاد زرنج و الم

دختر زندانی بغداد غم

تا به ابد مست سلام توام

حضرت معصومه غلام توام

مرغ دلم حالت بیمار داشت

نیمه شب این نغمه به منقار داشت

آن سه وفادار که مظلومه اند

فاطمه و زینب و معصومه اند

یا فاطمة اشفعی لی فی الجنة

فان لک عندالله شانا من الشان

پی نوشت ها:

1) تاریخ قدیم قم، ص 213 .

2) وسیلة المعصومیة، میرزا ابوطالب بیوک، ص 68; قیام سادات علوی، علی اکبر تشید، ص 168 .

3) آیة الله فاضل لنکرانی دام ظله .

4) سفینة البحار، ج 2، ص 376 .

/ 0 نظر / 12 بازدید