لبیک ملت انقلابی به رهبر انقلابی

ملت مسلمان ایران درسی و پنجمین حضور حماسی خود در سالگرد انقلاب اسلامی ایران آنچنان شکوه و عظمتی آفریدند که همه تحلیلگران سیاسی جهان را به شگفتی واداشتند. هر چند این حماسه بزرگ، به دلیل آن که هر ساله به همان بزرگی اتفاق میافتد از نظر ما به امری عادی تبدیل شده ولی حقیقت آن است که تفکر درباره آن و مقایسه اش با دیگر انقلابها نشان میدهد که این ملت و این انقلاب با همه انقلابهای جهان تفاوت ماهوی دارد. از سوی دیگر هر چند این حضور همانند طلوع خورشید همواره تکرار میشود ولی جا دارد که نسبت به اهمیت و علل آن، تحلیل های واقع بینانه ای صورت پذیرد.

1. راهپیمایی امسال از جهات کمیت و کیفیت و بازه زمانی نسبت به سالهای قبل از اهمیت بالاتری برخوردار است. از نظر کمیت و کیفیت حضور مردم بسیار بیشتر و حماسی تر بود ولی آن چه بر اهمیت آن میافزاید شرایط زمانی است که در آن قرار داریم. دشمن طی یک سال اخیر با تشدید تحریم های به تعببیرخودشان فلج کننده درصدد بود پشتوانه اصلی این نظام -یعنی مردم که به تعبیر امام خامنه ای صاحبان این انقلابند- را از انقلاب جدا کند. رسانه های دشمن نیز با استفاده از سوژه هایی که برخی مسؤولان بی بصیرت برایشان فراهم میکنند اینگونه القا میکردند که کشور در شرایط استثنایی و بحران قرار دارد و راهی برای مقاومت و پایداری باقی نمانده است. برخی عناصر سیاسی هم که به دنبال بازگشت به قدرت یا تصاحب قدرتند، با شعار ضرورت تشکیل دولت وحدت ملی اینگونه وانمود میکردند که کشور در بحران بزرگی فرو رفته و تنها راه خروج از این بن بست، تشکیل دولت وحدت ملی است و تنها منجی آن هم آقای هاشمی رفسنجانی است! اختلافات سران سه قوه و درگیریهای این افراد به رغم اشارههای مقام معظم رهبری، تشدید شده بود و در دهه فجر انقلاب که مردم باید به وحدت و همدلی مسؤولانشان دلخوش و امیدوار باشند، با یکشنبه سیاه مجلس به صحنه اختلافات مشمئز کننده تبدیل شده بود. در این شرایط و به خیال خام دشمن همه چیز برای دلسردی و مشارکت ضعیف مردم فراهم شده بود. به همین دلیل سیل خبرنگاران و عکاسان خارجی برای تهیه فیلم و گزارش به خیابانهای تهران و استانها سرازیر شده بودند تا دلسردی و جدایی مردم را به جهانیان مخابره کنند. ولی همه چیز با حضور حماسیتر مردم به عکس شد و دوربینها دست خالی برگشتند.

2. اگر مردم نیامده بودند...

پیامبر خدا(ص) درباره مقاومت و پایداری مردم فرمودند: "شیبتنی سورة هود؛ سوره هود مرا پیر کرد." علت آن را که جویا شدند فرمود: به دلیل وجود این آیه شریفه در آن است که "فاستقم کما امرت و من تاب معک؛ خود و پیروانت استقامت ورزید همانگونه که مامور شدید."پس از رحلت پیامبر اکرم(ص) و بعد از شکل گیری سقیفه، امیرالمومنین(ع) مردم را برای احقاق حقش- که همان خلافت الهیای بود که سعادت و مصلحت مردم به آن بستگی داشت- فرا خواند ولی هنگامی که سر قرار آمدند، تنها تعدادی از یارانش که رقم آنها از انگشتان یک دست فراتر نمیرفت حضور یافته بودند و نتیجه آن شد که خلافت از دست رفت و انحراف بزرگی در جهان اسلام اتفاق افتاد. اما ملت ایران در 34 سال گذشته نشان دادند که همواره با تمام وجود در صحنه های انقلاب حضور دارند و با جان و مال و خون خود از آرمانهای انقلاب اسلامی جلوتر از مسؤولان به دفاع برخاسته اند. در طی این 34 سال هیچگاه امام راحل(ره) و امام خامنه ای از سستی مردم گلایه ای نداشته و ندارند. به راستی اگر در صبح 22 بهمن ملت ایران نیز همانند مردم دوران امیرالمومنین(ع) به صحنه نمی آمدند چه اتفاقی می افتاد؟! اگر دوربینهای دشمن تصویر خیابانهای خالی تهران را به جهان مخابره میکرد در اردوگاه دشمن چه جشن و سروری بر پا میشد و رسانه های آنها چه تفسیرها و تحلیلهایی درباره آن ارائه میکردند؟ بی تردید یکی از مهم ترین تحلیلهای آنها این بود که ملت ایران زیر فشار تحریم های شکننده خسته شده و اکنون زمان تسلیم رهبری در برابر دشمن است.

3. مهمترین پیام حضور مردم در سراسر کشور به رهبری نظام این بود که ما نیز همانند شما دیپلمات نیستیم؛ صریح و انقلابی از رهبر بصیر و انقلابیمان حمایت میکنیم و یقه هر آن کس که در لباس دیپلمات ظاهر شود و بخواهد هستی ما را بر سر میز مذاکره به دشمن بفروشد، خواهیم گرفت.

4. یکی دیگر از پیامهای مهم این حضور حماسی آن است که دشمن بیش از این خود را خسته نکند، فشار و تحریمهای فلج کننده، فرزندان محرم و رمضان را از پای در نخواهد آورد. بنابراین بهتر است دشمنان پس از گذشت 34 سال از انقلاب اسلامی به سر عقل آیند و متواضعانه حق مسلم ایران را به رسمیت شناسند و بیش از این خودشان را نزد ملت ایران منفور نسازند.

5. پیام دیگر نیز به فتنه گرانی است که فتنه بزرگتری را برای انتخابات 92 در سر میپرورانند. آنها بدانند مردم به همان عهد و پیمانی که با امام و رهبر خویش بستهاند وفادارند و لحظهای در آن تردید نخواهند کرد و انشاءا... تمام نقشه ها و خوابهای آشفته دشمنان را ناکام خواهند گذاشت.

 قاسم روان‌بخش

/ 0 نظر / 11 بازدید